Historie

Velká Javorská a okolí
Velká Javorská (německy Gross Jober) byla založena již v době kolonizace území v letech 1226–1276 za vlády Přemysla Otakara II na úpatí současného Českého středohoří ve výšce 525 metrů. K prvním majitelům patří páni z Dubé, Vartenberkové a litoměřická kapitula.
V 18. století měla Velká Javorská padesát domů a pěstovaly se zde veškeré zemědělské plodiny včetně chmele. Byla tu hospoda, obchod, skoro veškerá řemesla a choval se zde dobytek. Roku 1875 byla v domě čp. 34 založena místní škola. Na východ od obce se našla roku 1812 ložiska hnědého uhlí, které se těžilo. Roku 1880 zde bylo 65 domů a 343 obyvatel v sousední Malé Javorské (Klein Jober) kousek od Bobřích vodopádů bylo 7 domů a 24 obyvatel. Roku 1924 zde bylo 66 domů a 274 obyvatel. Dalším blízkým osídleným místem byla dnes již zaniklá osada (1,5 km severně od Velké Javorské) byla poprvé uvedena v zákupském urbáři v roce 1565 jako Rabenstein (Havraní). V roce 1654 zde žilo pouze 5 chalupníků,byla dokonce zde i chmelnice. V roce 1787 zde stálo 17 domů,v roce 1833 zde žilo 88 obyvatel v osmnácti domech. O rok později vesnici navštívil císař Josef II., jenž z Havraního vrchu přehlížel kraj. Proto tu na jeho počest byly vysazeny dvě lípy. V roce 1930 se obec jmenovala Rabštejn a žilo zde 67 obyvatel v 12 domech. V roce 1935 zde bylo 18 domů,byl zde spolek dobrovolných hasičů,hospoda a tabáčnická trafika.
Na přelomu století na jednom z nejvyšších vrcholů v okolí, zvaném Strážný vrch (599m), byla místním spolkem vybudována nejprve dřevěná a poté kamenná rozhledna, ke které v roce 1924 přibyla i vyhlídková hospoda s kuželkovou dráhou.
Po druhé světové válce bylo veškeré obyvatelstvo (asi 250 osob) vysídleno do Německa. Taktéž bylo vysídleno obyvatelstvo okolních malých osad Malá Javorská a Havraní, které tímto zanikly. Domy, včetně vyhlídkového místa na Strážném vrchu, postupně zpustly, dnes již z obce zbyly jen části obvodových zdí jednotlivých domů. Je možné zde nalézt několik funkčních studní, požární nádrž, či zachovalé sklepy
Na křižovatce je k vidění kaple Nejsvětější Trojice z roku 1731, která nedávnou rekonstrukcí rekonstrukcí za finanční podpory státu a obecního úřadu. Podél cesty směrem na sever, po zelené turistické značce je soustava retenčních rybníčků, které časem ztratily svoji funkčnost je však na ně zpracován městským úřadem Žandov projekt a bylo požádáno na jejich revitalizaci. V roce 1968 byla zapsána lokalita Bobří soutěska jako chráněný přírodní výtvor v rozsahu 0,66 ha a zahrnovala Bobří vodopád. Tato oblast kousek nad další zaniklou obcí Starosti byla v polovině 19. století půvdodně zvažována jako vhodná pro těžbu uhlí, z tohoto pokusu však sešlo a postupně se oblast vyvíjela jako přírodní lokalita. V roce 2006 byla otevřena nová dřevěná rozhledna na Strážném vrchu, kterou realizoval spolek z blízkých Merboltic. Na katastru obce Žandov – Velká Javorská leží větší část přírodní památky Bobří soutěska na zde protékajícím Bobřím potoce.
Stylové ubytování na úpatí Českého středohoří
Objevte zapomenuté úpatí Českého středohoří s divokou minulostí a ubytujte se v centru malebné vesničky Velká Javorská. Naše rodina si rekonstrukcí této chalupy splnila svůj sen, o který bychom se rádi podělili i s Vámi. V chalupě často pobýváme s naší dcerou a synem, proto se snažíme také o to, aby byla co nejkomfortněji vybavená a cítili jsme se zde jako doma. Pro děti je v podkroví vybavený dětský pokoj, aby si rodiče v klidu mohli užít čerstvě natočené pivo v našem baru. Nově je zde také finská sauna a od letní sezny pak plánujeme venkovní bazén. Věříme, že Vám a vašim přátelům zde nebude nic chybět.
Aneta a Štěpán

Nová sauna!
Naše chalupa disponuje novou saunou pro 2-3 osoby. Jedná se o finskou saunu se zázemím.

Od prázdnin bazén!
Od prázdnin můžete využít mořnost koupání v novém zapuštěném bazénu o rozměru 9x4 metry.

Od června nová pergola
Od června bude naše terasa zastřešena a pod ní vznikne krásné sezení, které můžete využít i za špatného počasí!